Antropoloji Yazokulu

Tarih: 1 - 7 Temmuz 2019 (Köy'e geliş 30 Haziran, Köy'den ayrılış 7 Temmuz)

Amaç: Kültür kavramını tanımlamak, insan yaşamına kültürlerarası bir açıdan bakarak insan çeşitliliğini anlamak; çevre ve kültürel öğeler arasındaki bağları inceleyerek bu çeşitliliğin nedenlerini araştırmak; doğanın her alanında olduğu gibi insan çeşitliliğinin de yaşamı devam ettirmek için ne kadar önemli ve gerekli olduğunu kavramak; kültürel farklılıkları görecelik prensibi ile anlamaya çalışmak; bu prensipleri irdelerken üretim, ekonomi, politika, dil, din, aile, sosyal düzen ve toplumsal cinsiyet gibi kültürel mozayiği oluşturan öğeleri tek tek ve bir bütün olarak incelemek; ve ırkçılık, cinsiyetçilik, sınıf ayrımcılığı gibi sorunlara değinerek antropolojinin günümüzdeki sorunları çözmede nasıl bir rol oynayacağını anlamak.

Genel Bilgi: Bu dersler çoğunlukla sohbet ve tartışma şeklinde olacaktır. Fikir ayrılıklarında karşılıklı saygı şarttır. Zaman zaman filmler gösterilecek ve konuya uygun etkinlikler yapılacaktır. Başvurular için insan kültürlerini anlamaya ilgi duymak tek şarttır.

Hedef kitle:
18 yaş ve üstü

Ücret: Programın ücreti, dört öğün yemek, konaklama, dersler ve her türlü temel ihtiyaçlar dahil çadırlar için 875 TL, koğuşlar için 1175 TL'dir.

Kontenjan: 25 kişi. Kontenjan dolmuştur.

Eğitmenler: Dr. Ayşe Taşkıran, Butte Koleji, Kaliforniya, ABD

Konuk konuşmacı: Pervin Savran, Sarıkeçililer Derneği Başkanı

Sorularınız için: Aycan Şahin (aycansahin@nesinvakfi.org)

Başvuru: Belli aralıklarla başvurular değerlendirilir ve sonuçlar e-postayla iletilir.

Kayıt: Başvuru sonucunuz başvurduğunuz tarihten itibaren 15 gün içerisinde e-posta yoluyla iletilecektir. Ödeme ve kayıtla ilgili tüm işlemler başvurunuz kabul edildikten sonra yapılacaktır.

Ayşe Taşkıran: İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Prehistorya Anabilim Dalından 1988’de mezun olduktan sonra İndiana Üniversitesi, Bloomington, Antropoloji Bölümünden Master, Kaliforniya Üniversitesi, Riverside, Antropoloji Bölümünden Doktora derecesi aldı. Çayönü Tepesi, Yarımburgaz Mağarası ve Hallan Çemi gibi çeşitli arkeolojik araştırmalara katıldı. 2005-2017 yılları arasında Kaliforniya Butte Kolejinde öğretim görevlisi olarak Arkeoloji, Kültürel Antropoloji ve Biyolojik Antropoloji konularında dersler verdi. Özel ilgi alanı olan insan çeşitliliği ve ırkçılık konularında okul içi ve dışında çeşitli etkinlikler düzenledi ve eğitim verdi. 2017’de emekli olup Türkiye’ye döndü.

Ders Programı:
1. Gün: Kültür kavramı, insan çeşitliliğinin önemi, antropolojinin ilkeleri
2. Gün: Farklı yaşam biçimleri (Avcı-toplayıcılık, Hayvancılık, Tarım)
Konuk konuşmacı: Pervin Savran
3. Gün: Farklı ekonomik ve sosyal sistemler, sınıf ayrımcılığı
4. Gün: Aile, evlilik, toplumsal cinsiyet, cinsiyetçilik
5. Gün: Irk ve ırkçılık
6. Gün: Kültür değişimi