Matematiksel Araştırmaya Giriş ve Problem Çözme Sanatı

Tarih: 9-15 Eylül 2019 (Köy'e geliş 8 Eylül, Köy'den ayrılış 15 Eylül 2019)

Amaç: Liselilere matematiksel araştırmanın zevkini tattırmak.

Hedef kitle: Üniversitede matematik ya da temel bilimler okumak isteyen üst seviyede ve meraklı ve kolay kolay yılmayan inatçı lise öğrencileri.

Eğitmenler:
Prof. Dr. Ali Nesin
Doç. Dr. Özlem Beyarslan
MSc. Kübra Dölaslan

Ücret: Yazokulunun ücreti, dört öğün yemek, konaklama, dersler ve her türlü temel ihtiyaçlar dahil koğuşlar için 1.175, çadırlar için 875 TL'dir. Geziler ücrete dahil değildir.

Kontenjan: 40 kişi

Sorularınız için: Çiğdem Şahin (cigdemsahin@nesinvakfi.org)

Başvuru: Başvuru formu için tıklayın. Belli aralıklarla başvurular değerlendirilir ve sonuçlar e-postayla iletilir. Değerlendirme Ali Nesin tarafından başvuru formunda verdiğiniz bilgilere göre yapılır. Pekçok başvuru geldiği ve her başvuru ayrı ayrı incelendiği için değerlendirme süreci uzun olabilir. Lütfen formdaki soruları içtenlikle, itinayla ve doğru yanıtlayın. Başvuru değerlendirmeleri uzun sürebilir ancak başvuru yaptığınız tarihten itibaren en çok 15 gün içerisinde başvurunuzun durumuyla ilgili bir bilgilendirme e-postası göndereceğiz. Bu bilgilendirmeler 15 günde bir güncellenecektir. Ödeme ve kayıtla ilgili tüm işlemler başvurunuz kabul edildikten sonra yapılacaktır.

Kayıt: Başvuru sonucunuz başvurduğunuz tarihten itibaren 15 gün içerisinde e-posta yoluyla iletilecektir.Ödeme ve kayıtla ilgili tüm işlemler başvurunuz kabul edildikten sonra yapılacaktır.

Yöntem: Her gün bir başka konuya ya da probleme odaklanılacak. Ders saatleri verilen konunun ya da problemin doğasına göre değişecek. Tipik bir gün şöyle olabilir: Sabah bir ya da iki saat problemin sunumu ve akşam 2 saat problemin çözümü ya da tartışması; geri kalan zamanda öğrencilerin problem üzerine tek başlarına düşünmeleri bekleniyor.

Not 1: Lütfen iltimas için yetkilileri ya da nüfuzluları devreye sokmayın. Nesin Matematik Köyü`nde eşitlik ilkesi geçerlidir ve hiçbir biçimde kimseye ayrıcalık tanınmayacaktır.

Not 2: Ana babalar değil öğrenciler başvurmalı, form doldurmalı ve telefon ederek bilgi istemeliler.

Not 3: Anne ve babaların çocuklarının Matematik Köyü`ne gitmeleri için ısrar etmeleri anlaşılır ama kendilerinden bu ısrarlarında ölçülü olmalarını rica ediyoruz. Zorla güzellik olmadığı gibi matematik de olmuyor. Gençlere şunu söyleyebiliriz ama: Yaz sıcağında günde 8 saat matematiğe ve köyün temizlik gibi gündelik işlerine ayırdıkları zamana rağmen, gelen öğrencilerin %99 gibi ezici bir çoğunluğu Köy`den üzülerek, hatta gözyaşlarıyla ayrılıyorlar. Hayatlarının en güzel iki haftası Köy`de geçiyor.