Otonom Sanat Makinaları

Tarih: 17-23 Haziran 2019 (Köy'e geliş 16 Haziran, Köy'den ayrılış 23 Haziran)

Amaç: Çeşitli algoritmalar ve tekniklerle "sanat" eseri üreten makineler üretmeyi amaçlıyoruz.

Atölye giriş seviyesinde olacaktır, konuyla ilgili herhangi bir deneyim gerekmemektedir.

Öncelikle basit seviyede kodlama bilgisi verilecek, ardından resim, müzik, heykel gibi farklı sanat alanlarından ilham verebilecek örnekler tartışılacak ve gerçekleşebilecek fikirler üretilecektir. Son olarak bu fikirlerden bazıları hayata geçirilecektir.

Atölyenin sonunda ulaşılmak istenen proje örnekleri aşağıdakiler gibidir.

https://vimeo.com/78771257
https://vimeo.com/49484255
https://vimeo.com/166980115

İlham verebilecek çalışmalar:
Musikalisches Würfelspiel
Sol LeWitt - Plan for Wall Drawing
Hans Haacke - Condensation Cube
Tristan Tzara - To make a Dadaist poem

Kavramlar: Demoscene, Hücresel Otomata, Kolmogorov Karmaşıklığı, Fraktal Geometri, Rastgelelik, Gürültü, Markov Zinciri, Ulam Spiral, Jeneratif Sanat (Generative Art), Algoritmik Sanat, Evrimsel Sanat (Evolutionary Art).

Hedef kitle:
Matematiği, sanatı ve kodlamayı seven kişiler.

Yaş kriteri: 18 yaş üstü katılımcılar dizüstü bilgisayarlarıyla gelmeliler, bu alanda Türkçe pek kaynak olmadığından kişisel araştırmalar için İngilizce bilgisi zorunlu değil ama faydalı olacaktır.

Ücret: Programın ücreti, dört öğün yemek, konaklama, dersler ve her türlü temel ihtiyaçlar dahil 935 TL'dir. Konaklama şekli çadır olacaktır. Geziler ücrete dahil değildir.

Kontenjan: 15 kişi.

Eğitmenler: Osman Koç, Bager Akbay

Sorularınız için: Aysen Çoluk (aysencoluk@nesinvakfi.org)

Başvuru: Başvuru formu için tıklayın. Belli aralıklarla başvurular değerlendirilir ve sonuçlar e-postayla iletilir.

Kayıt: Başvuru sonucunuz başvurduğunuz tarihten itibaren 15 gün içerisinde e-posta yoluyla iletilecektir. Ödeme ve kayıtla ilgili tüm işlemler başvurunuz kabul edildikten sonra yapılacaktır.

Eğitmenler:
Bager Akbay, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde İletişim Tasarımı ve Linz Sanat Üniversitesi’nde Interface Cultures eğitimi aldı. Bager, Kara Tiyatro’da aktör ve kuklacı olarak yaptığı çalışmaların ardından 10 yıldır kendi alanında çeşitli üniversitelerde ders vermektedir. Bager Akbay, şu anda eğitim ve tasarım sektöründeki kurumlara danışmanlık vermekte ve iskele47 adlı atölyede sanat çalışmaları yapmaktadır.

Osman Koç, yaratıcı teknolojist ve sanatçı olarak, teknolojiyi ifade aracı olarak kullanmaktadır. Yönelimini meraklarından alan Koç’un ilgi alanları, sibernetik, yapay zeka, biyosensor, kinetic heykel, duyarlı ışıklandırma, görsel işitsel performans ve alternatif fiziksel arayüzlü oyunlar gibi bir çok farklı konuya dokunmaktadır.