Portfolyo Atölyesi

Tarih: 15-28 Temmuz 2019 (Köy'e geliş 14 Temmuz, Köy'den ayrılış 28 Temmuz)

Amaç: Genç sanatçıların ve sanatçı adaylarının portfolyolarını hem tasarım hem de içerik açısından geliştirmelerini sağlamak.

Genel Bilgi: Sanat üretiminin yanı sıra üretilmiş olan eserlerin okul, sanatçı rezidansları, sergiler gibi çeşitli başvurulara hazırlanması da sanatçıların mesleki yolculuklarında önemli bir yer tutuyor. Sanatçıların üretimlerini portfolyo, web sitesi ve sözlü sunum ortamlarında paylaşımını geliştirmeyi amaçlayan bu atölye, portfolyo içeriği, eleştirisi, tasarımı, üretimi ve sunumuna odaklanır. Sanatçıların mevcut portfolyoları üzerinde tartışarak, hem online hem basılı portfolyolarını hazırlayabilmeleri için, hem teknik hem de tasarıma ve içeriğe yönelik yoğun bir atölye programıdır. Öğrenciler Köy‘den olabildiğince hazır ve sunulabilir durumda bir portfolyo ile ayrılırlar.

Hedef kitle:
Üniversitelerin görsel sanatlar bölümlerinde okuyan lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri, sanat bölümü mezunları, yurtdışındaki okullara portfolyo hazırlayan öğrenciler, sergi hazırlığında olan genç sanatçılar, üniversitelerin güzel sanatlar bölümlerine hazırlanan lise öğrencileri, lise mezunları ve portfolyolarını geliştirme ihtiyacında olan tüm sanatçılar.

Ücret: Programın ücreti, dört öğün yemek, konaklama, dersler ve her türlü temel ihtiyaçlar dahil koğuşlar için 2410, çadırlar için 1810 TL'dir. Geziler ücrete dahil değildir. 

Kontenjan: 20 kişi.

Eğitimciler: Ekmel Ertan, Işın Önol, Gülçin Aksoy

Sorularınız için: Aycan Şahin (aycansahin@nesinvakfi.org)

Başvuru: Başvuru formu için tıklayınız. Belli aralıklarla başvurular değerlendirilir ve sonuçlar e-postayla iletilir.

Kayıt: Başvuru sonucunuz başvurduğunuz tarihten itibaren 15 gün içerisinde e-posta yoluyla iletilecektir. Ödeme ve kayıtla ilgili tüm işlemler başvurunuz kabul edildikten sonra yapılacaktır.


Program:

Ders Detayları

Portfolyo tasarımı / Üretimi - Ekmel Ertan

Basılı ve online Portfolyo tasarımına destek vermeyi amaçlayan bir atölyedir, iki haftalık bir atölyenin sonunda sanatçıların web platformunda ve basılı olarak kullanacakları birer portfolyonun temellerini atmayı hedefler.

Portfolyo içeriği - Gülçin Aksoy

Üniversite, yüksek lisans, sanatçı rezidansları gibi başvurular için katılımcıları hazırlamayı hedefleyen bir programdır.

Portfolyo eleştirisi - Işın Önol
Katılımcıların sanatçı sunumu yapmalarını ve çalışmalarının sunumlarını, hem sözlü, hem metin üzerinden hem de görsel olarak daha etkin bir şekilde sunabilmelerini hedefler.

Özgeçmişler:

Ekmel Ertan (MA): Küratör, sanatçı ve eğitimci olarak çalışır. Sanat ve teknoloji alanında araştırma, sanatsal üretim ve sergileme yapan, İstanbul'da kurulu BİS Beden İşlemsel Sanatlar Derneği'nin -amber Platform olarak bilinir- kurucusu ve sanat yöneticisidir. 2007'den beri gerçekleştirilmekte olan amber Sanat ve Teknoloji Festivali’nin eşyöneticisi ve küratörüdür. Ertan, sanat ve teknoloji bağlantılı Avrupa Topluluğu destekli uluslararası çok ortaklı birçok projenin yerel koordinatörü veya yöneticiliğini yapmış ve yapmaktadır. Ertan Amerika, Avrupa Ülkeleri ve Türkiye'de fotoğraf ve yeni medya çalışmalarını sergilemiştir.

İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Elektronik ve Haberleşme mühendisi olarak mezun oldu, Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Etkileşimli Medya Tasarımı master derecesini aldı. Türkiye (Netaş), Almanya (Alcatel SEL, Stuttgart) ve Belçika'da (Bell Labs. Alcatel, Antwerp) tasarım mühendisi olarak çalıştı. İstanbul’da 1997-2005 arasında kendi multimedya tasarım şirketini yürüttü. 1999'dan bu yana Bilgi Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi tasarım bölümleri ve İstanbul Teknik Üniversitesi TBT programında multimedya tasarımı, proje geliştirme, tasarım için programlama gibi dersler verdi. 2006-2014 arasında Sabancı Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi’nde Etkileşim Tasarımı ve son sınıf Proje Stüdyosu derslerini verdi.

Işın Önol (MFA/MAS - Doktora Adayı): (1977, Türkiye) New York'da yaşamakta, bağımsız küratörlüğün yanı sıra, Montclair Eyalet Üniversitesi'nde lisans ve yüksek lisans bölümlerinde okutman olarak çalışmaktadır. Eş zamanlı olarak, Columbia Üniversitesi, Sosyal Farklılıklar Araştırma Merkezi'nde araştırma çalışmalarını yürütmekte, Viyana Uygulamalı Sanatlar Üniversitesi’nde Kültürel Çalışmalar alanında doktora yapmaktadır. Zürih Sanat Üniversitesi’nden (ZHdK) 2011 yılında Küratörlük alanında, İstanbul Sabancı Üniversitesi'nden ise 2003 yılında Görsel Sanatlar alanında yüksek lisans derecelerini elde etmiştir. Çukurova Üniversitesi’nde Sanat Eğitimi Bölümü’nde ve heykel anasanat dalı alanında başladığı lisans eğitimini 2000 yılında İstanbul Marmara Üniversitesi’nde tamamlamıştır.

2009 yılından bu yana bağımsız küratör olarak çeşitli sergiler ve sanat odaklı diğer etkinlikler yapmıştır. 2016 yılında Viyana'da Uygulamalı Sanatlar Üniversitesi'nde Sosyal Tasarım Yüksek Lisans Programı’nda, 2014'te ise aynı üniversitenin Dijital Sanat Programı’nda konuk öğretim görevlisi olmakla birlikte, Viyana Museums Quartier Schauraum Angewandte'de konuk küratör olarak görev yapmıştır. İstanbul'da 2006-2009 arasında Proje4L/Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi'nde direktor/küratör olarak çalışmıştır. 2013 yılından bu yana Nesin Sanat Köyü‘nün eğitim programlarını organize etmektedir.

Gülçin Aksoy (Özdemir) (PhD): 1990’ların başından itibaren aktif sanat üretimine devam eden Gülçin Aksoy, bireysel üretimin yanı sıra kolektif olarak da bir çok sanatsal eylem içerisinde yer aldı.

2015 yılında Profesör unvanı alan sanatçı ,1993 yılından bu güne Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Güzel Sanatlar Resim Bölümü’nde eğitimci olarak çalışmaktadır. Aynı kurumda Halı atölyesini yürütmekte, sanatsal üretimini eğitimci kimliğinden ayırmadan, birlikte öğrenmek ve üretmek üzerine konumlamaktadır.

2018 yılında DAAD sanatçı ve akademisyen bursu ile Berlin’de bulunan sanatçı, 2018 yılında, Rum Okulu’nda yer alan ‘Koro’, 2017 yılında Zilberman Galeri de ‘A’ ve Perşembe Pazarında gerçekleştirdiği ‘Sevdiğim Aile Mezarlığı ‘ gibi kişisel sergilerin yanında birçok ulusal ve uluslararası sergide, sanat etkinliğinde yer aldı.