TMD XXII. Ulusal Matematik Sempozyumu Programı

  • Tarih31 Ağustos - 3 Eylül 2009 
Kayıt ve başvuru işlemleriyle ilgili sorularınız için
aslicankorkmaz@nesinvakfi.org 
Nesin Matematik Köyü Etkinlikleri

Sempozyum Programı

 
31.Ağu
01.Eyl
02.Eyl
03.Eyl
08,00-09,45
Kayıt
 
 
 
09,45-10,00
Açılış
10,00-11,00
Genel Konuşma
Çağrılı Konuşma
Yurtdışından:
Genç Araştırmacı
Timur Karaçay
Alp Eden
Sten Kaijer
Kazım Böyükbödük
 
 
 
 
11,00-11,15
Kahve Arası
Kahve Arası
Kahve Arası
Kahve Arası
11,15-12,00
Dizi Konuşma
Dizi Konuşma
Genç Araştırmacı
Dizi Konuşma
Emre Alkan
Emre Alkan
Özgün Ünlü
Emre Alkan
Ergün Yalçın
Ergün Yalçın
 

12,00-12,15
Kahve Arası
Kahve Arası
Kahve Arası
Kahve Arası
12,15-13,00
Genç Araştırmacı
Dizi Konuşma
Dizi Konuşma
Dizi Konuşma
Murat Limoncu
Türker Bıyıkoğlu
Türker Bıyıkoğlu
Türker Bıyıkoğlu
 
Muhammed Uludağ
Muhammed Uludağ
Muhammed Uludağ
13,00-15,00
Öğle Tatili
Öğle Tatili
Öğle Tatili
Öğle Tatili
15,00-15,45
Kısa Sunumlar
Kısa Sunumlar
Gezi
Kısa Sunumlar
15,45-16,00
Kahve Arası
Kahve Arası
Kahve Arası
16,00-17,00
Kısa Sunumlar
Kısa Sunumlar
Kısa Sunumlar
17,00-17,20
Kahve Arası
Kahve Arası
Kahve Arası
17,20-18,20
Kısa Sunumlar
Kısa Sunumlar
Kısa Sunumlar
18,20-18,40
Kahve Arası
Kahve Arası
18,40-19,00
Panel
Değerlendirme
19,00-20,00
Akşam Yemeği ve Resepsiyon
20,00-21,00
Akşam Yemeği
Akşam Yemeği
Akşam Yemeği
21,00-23,00
Konser Ege Çağdaş Oda Korosu
Konser Felicitas Meyer Mehmet Sinan Kurşun
 
 


Günün Akışı

Birinci Gün: 31 Ağustos 2009

09,45-10,00. Açılış (Ali Ülger ve Ali Nesin). Yer: Tribünler.
10,00-11,00. Genel Konuşma: Timur Karaçay, 20`nci Yüzyılda Matematiğin Temellerini Sarsan Düşünceler. Yer: Tribünler.
11,15-12,00. Dizi Konuşma: Emre Alkan, Formüller Dünyasında Bir Gezinti, Riemann ve Ramanujan`ın Matematiği I. Yer: Aziz Nesin Amfisi
11,15-12,00. Dizi Konuşma: Ergün Yalçın, Grupların Kohomolojisi ve Uzayların Simetrileri I. Yer: Robert Langlands Salonu.
12,15-13,00. Genç Araştırmacı: Murat Limoncu, Bochner Tekniği ve Ricci Eğriliğinin Bir Modifikasyonu. Yer: Aziz Nesin Amfisi

Analiz Ağırlıklı Kısa Konuşmalar
Yer: Baraka (Kapalı Derslik)

15.00-15.15. Ebru Mutlu, Hausdorff Kompaktsızlık Ölçüsü Kompakt Dönüşümlerin Özellikleri.
15.15-15.30. İnci Ege, Neutrix`in Tam Olmayan Beta Fonksiyonuna Olan Uygulamaları.
15.30-15.45. Selin Selen Özbek ve Yılmaz Şimşek, Bernoulli Polinomlarının Üreteç Fonksiyonları ve Uygulamaları.
16,00-16,20. Mehmet Açıkgöz, 2 Normlu Lineer Uzaylara P-Adik Yaklaşım ve Bazı Uygulamalar.
16,20-16,40. Sadulla Jafarov, Nikol`skii- type inequalities on continua of the complex plane.
16,40-17,00. Ramazan Akgün, Ağırlıklı Lebesgue Uzaylarında Polinomlarla Yaklaşım.
17,20-17,40. Yunus Emre Yıldırır, Ağırlıklı Lebesgue Uzaylarında Yaklaşım Teoremleri.
17,40-18,10. Salim Ceyhan, Genelleştirilmiş Douglas Metrikli D-Rekürant Kropina Uzayları.
18,10-18,40. Heybetkulu Mustafayev ve Cesim Temel, Hilbert Uzaylarında Sıfır Ölçümlü Uniter Spektre Sahip Daralma Operatörleri Üzerine.
18,40-19,00. Mehmet Küçükaslan, Kompleks Düzlemde Alan üzere Ortogonal Polinomlardan oluşan Fourier Serilerinin Yakınsaklığı Üzerine.

Cebir Ağırlıklı Kısa Konuşmalar
Yer: Aziz Nesin Amfisi (
Açık Derslik)

15.00-15.25. Yalçın Kumbasar, Canonical Forms for a Family of Anticommuting Diagonalizable Matrices.
15.25-15.45. Cansu Betin, Dingin Altgrupları,
16,00-16,30. Özden Koruoğlu, Genişletilmiş Modüler Grup ile Fibonacci Sayıları Arasındaki İlişkiler.
16,30-17,00. Sevgi Atlıhan, Some Results Related With The Locally Equivalence Relation On a Non-Regular Semigroup.
17,20-17,45. Yusuf Civan, Genelleştirilmiş Lovasz-Kneser Teoremi.
17,45-18,00. Canan Celep Yücel, Modules Whose Ec-closed Submodules are Direct Summand.
18,00-18,20. Yavuz Kesicioğlu, Modüler Grubun Alt Yörüngesel Graflarında Bağlantılılık.
18,20-18,40. Erol Yılmaz, Noetherian Modüller ve Radikal Formül.
18,40-19,00. Cennet Bolat, Pozitif tanımlı matrislerin bazı karakteristikleri için eşitsizlikler.

Topoloji ve Geometri Ağırlıklı Kısa Konuşmalar

Yer: Lebiderya Dersliği (Açık Derslik)
15.00-15.40. Muazzez Fatma Şimşir, Afin Harmonik Gönderimler için bir Varlık Teoremi.
16,00-16,20. Aydın Altun, Mechanism Theory and Its Applications.
16,20-16,40. Gülçin Çivi, Burulmalı Norden Uzaylarında Eğri Şebekeleri.
16,40-17,00. Pınar Anapa, A Characterization of (2,0,{0,1}) Planar Spaces.
17,45-18,00. Mehmet Atçeken ve Ümit Yıldırım, Slant Submanifolds Of Kenmotsu Manifolds.
18,00-18,20. S. Öykü Yurttaş, Pseudo-Anosov Örgu Ailelerinde Topolojik Entropi.
18,20-18,45. Nedim Değirmenci, Lorentzian Uzaylarda Seiberg-Witten Denklemleri.

Uygulamalı Matematik Ağırlıklı Kısa Konuşmalar
Yer: Robert Langlands Salonu 
(Kapalı Derslik)

15,00-15,25. Mehmet Ekici, An $ep$-uniform Numerical Method for a Singularly-perturbed Problem.
15,25-15,45. Aynur Çöl, Bir Sınıf Süreksiz Katsayılı Dırac Denklemler Sistemi İçin Ayrışım Formülü.
16,00-16,30. Barış Erbaş ve Elçin Yusufoğlu, İki Boyutlu Ortotropik Bir Elastik Şerit İçin Kontakt Problemi.
16,30-16,45. Handan Akyar, Kararlı Matrisler Ailelerinin Büzülebilirliği.
17,20-17,50. Özkan Karabacak, Bağlantılı Dinamik Sistemlerde Heteroklinik Çözümler ve Senkronizasyon.
17,50-18,10. Erhan Pişkin, Damping Terimli Altıncı Mertebeden Cauchy Probleminin Çözümlerinin Davranışı.
18,10-18,25. Kadriye Aydemir, Denkleminde Lineer Operatör Bulunduran Bir Sınır-değer-geçiş Probleminin Özdeğerleri.
18,25-18,40. Hayati Olğar, Denkleminde Lineer Operatör Bulunduran Bir Süreksiz Sturm-Liouville Probleminin Özdeğerleri.
18,40-19,00. Nurhan Dündar, Dördüncü Mertebeden Lineer Olmayan Pseudo Parabolik Denklem İçin Bir Cauchy Probleminin Global Varlığı.

Resepsiyon: 19,00-21,00
Konser:
 Ege Çağdaş Oda Korosu. Yer: Tribünler

İkinci Gün: 1 Eylül 2009

10,00-11,00. Genel Konuşmacı: Alp Eden, Nerdeyse Kübik Lineer Olmayan Schrödinger Denklemleri İçin Duran Dalga Çözümleri. Yer: Tribünler.
11,15-12,00. Dizi Konuşma: Emre Alkan, Formüller Dünyasında Bir Gezinti, Riemann ve Ramanujan`ın Matematiği II. Yer: Aziz Nesin Amfisi
11,15-12,00. Dizi Konuşma: Ergün Yalçın, Grupların Kohomolojisi ve Uzayların Simetrileri II. Yer: Robert Langlands Salonu.
12,15-13,00. Dizi Konuşma: Türker Bıyıkoğlu, Ağların Özü I. Yer: Aziz Nesin Amfisi
12,15-13,00. Dizi Konuşma: Muhammed Uludağ, Modüler Grup, Kurdelalar ve Sarmallar I, Yer: Robert Langlands Salonu.

Analiz Ağırlıklı Kısa Konuşmalar
Yer: Baraka 
(Kapalı Derslik)

15,00-15,25. Adem Çelik, Some Quadrature Formulas in C^n (n > 2) and a Complex n-ble Integral Formula.
15,25-15,45. Mehmet Kır, Quası 2 Normlu Uzayların Tamlaması.
16,00-16,20. Murat Başenk, Alt Yörüngesel Graflarda Mertebe ve Devre Karşılaştırması.
16,20-16,40. Daniel Israfilov, The Approximation Properties of The Extremal Polynomials.
16,40-17,00. Fevzi Erdoğan, On Uniformly Convergent Difference Methods for Singularly Pertubed Differential Difference Equations.
17,20-17,40. Murat Candan ve Kemal Özdemir, On Some Difference Sequence Spaces Generated by Infinite Matrices.
17,40-18,00. Filiz Şöhret, On Some Operator Equations in The Space of Analytic Functions and Related Questions.
18,00-18,20. Cem Koşar, Kompleks Düzlemde Bir Ekstremal Problem Üzerine.

Cebir Ağırlıklı Kısa Konuşmalar
Yer: Aziz Nesin Amfisi 
(Açık Derslik)

15,00-15,25. Arzu Özkoç, Indefinite Kuadratik Formlar, Eliptik Eğriler ve Kübik Kongrüanslar.
15,25-15,45. Serpil Güngör, Tümden Zayıf Tümlenmiş Modüller.
16,00-16,25. Ahmet Tekcan, Indefinit Kuadratik Formların Sağ ve Sol Komşuları.
16,25-16,40. Şeyda İldan, Matrisler İçin Aritmetik-Geometrik Ortalama Eşitsizlikleri.
16,40-17,00. Canan Kocapınar, Gröbner-Shirshov Tabanlar Üzerine.
17,20-17,45. Betül Gezer, Sıfır Terimli Eliptik Bölünebilir Diziler.
17,45-18,00. Fatma Çalışkan, P-adik Alanda Cebirsel Katsayılı Bazı Genelleştirilmiş Boşluk Serilerinin Cebirsel Argümanlar İçin Aldığı Değerlerin Transandantlığı ile İlgili Bir İncleme.
18,00-18,20. Ayhan Dil, Özel Polinomların ve Sayıların Matris Algoritmaları Yardımıyla İncelenmesi.

Panel: 18,40-20,00. Türk Matematiğinin Sorunları. Aziz Nesin Amfisi.
Konser:
 21,00-23,00. Felicitas Meyer ve Mehmet Sinan Kurşun. Yer: Aziz Nesin Amfisi

Kümeler Kuramı, Kısa Konuşmalar
Yer: Lebiderya Avlusu 
(Açık Derslik)

15,00-15,15. Beyza Esin, Bulanık Kümelerin Üyelik Fonksiyonlarının İnşası.
15,15-15,45. Serdar Enginoğlu, Esnek Kümeler, Esnek Matrisler, Esnek Topoloji, Esnek Cebir, Esnek Karar Verme (Soft Decision Making), Esnek Analiz.

Diğer, Kısa Konuşmalar
Yer: Lebiderya Avlusu 
(Açık Derslik)

16,00-16,30. Mahmut Karakuş, Matematik ve Müzik.
16,30-17,00. Ferhad Nasibov, Nasireddin Tusi`nin Astronomi İlmindeki Yeri ve Hizmetleri Hakkında.

Uygulamalı Matematik Ağırlıklı Kısa Konuşmalar
Yer: Robert Langlands Salonu 
(Kapalı Derslik)

15,00-15,25. Rahmiye, Ergün, Parçacıklı Viskoz Akışkanla Dolu Öngerilmeli Lifli Viskoelastik Tüplerde Harmonik Dalga Yayılımına Tüp Kalınlığının Etkisi.
15,25-1545. Nihal Ege, Garanti Edilen Sonuç Fonksiyonu İçin Üstten Bir Değerlendirme.
16,20-16,40. Sevim Acar, On The Solvability of Some System of Integro-Differential Equations.
17,20-17,40. Şeyda Altınkol ve Simten Bayrakçı, Genelleşmiş Riesz-Bessel Parabolik Potensiyellerinin Yakınsama Özellikleri.
17,40-18,00. Musa Çakır, A Numerical Method for a Singularly Perturbed Three-Point Boundary Value Problem.
18,00-18,20. İbrahim Bilgin, Horner Scheme Yöntemi Yardımıyla Fundamental Matrislerin Hesaplanması.

Üçüncü Gün: 2 Eylül 2009

10,00-11,00. Yurtdışından Konuşmacı: Sten Kaijer, A Simple Inequality, a Surprising Identitty and Some Applications. Yer: Tribünler
11,15-12,00. Genç Araştırmacı: Özgün Ünlü, Sonlu Grupların Pürüzsüz Manifoldlara Serbest Etkileri. Yer: Aziz Nesin Amfisi
12,15-13,00. Dizi Konuşma: Türker Bıyıkoğlu, Ağların Özü II. Yer: Aziz Nesin Amfisi
12,15-13,00. Dizi Konuşma: Muhammed Uludağ, Modüler Grup, Kurdelalar ve Sarmallar II, Yer: Robert Langlands Salonu.

Dördüncü Gün: 3 Eylül 2009

10,00-10,45. Genç Araştırmacı: Kazım Büyükbödük, r`inci Mertebe Euler Sistemlerin ve Bloch-Kato Sanıları. Yer: Aziz Nesin Amfisi
11,15-12,00. Dizi Konuşma: Emre Alkan, Formüller Dünyasında Bir Gezinti, Riemann ve Ramanujan`ın Matematiği III. Yer: Aziz Nesin Amfisi
11,15-12,00. Dizi Konuşma: Ergün Yalçın, Grupların Kohomolojisi ve Uzayların Simetrileri III. Yer: Robert Langlands Salonu.
12,15-13,00. Dizi Konuşma: Türker Bıyıkoğlu, Ağların Özü III. Yer: Aziz Nesin Amfisi
12,15-13,00. Dizi Konuşma: Muhammed Uludağ, Modüler Grup, Kurdelalar ve Sarmallar III, Yer: Robert Langlands Salonu.

Analiz Ağırlıklı Kısa Konuşmalar
Yer: Baraka 
(Kapalı Derslik)

16,00-16,30. İsa Yıldırım, Strong Convergence Theorems for an Implicit Iteration Process in Hilbert Spaces.
16,30-17,00. Serkan Demiriz, Bazı Yeni Riesz Farkı Dizi Uzayları.
17,20-17,40. Serkan Aracı, Bernoulli ve Bernstein Polinomlarının Karşılaştırılması Üzerine.
17,40-18,00. Neşet Özkan Tan, Birinci ve İkinci Sayılabilir Uzaylar ve Seçim Aksiyomu Üzerine.
18,00-18,20. Mutlu Güloğlu, I-Belirtisiz Alt Topolojik Uzaylar ve Alt Yakınsaklık Yapıları Arasındaki Bağıntılar.

Cebir Ağırlıklı
Yer: Aziz Nesin Amfisi 
(Açık Derslik)

15,00-15,25. S. Eylem Toksoy, Eşsonlu Tümlenmiş Kafesler.
15,25-15,45. Şerife Yılmaz, Kafeslerde İndirgenemez Elemanlar ve T-normlar Üzerine.
16,00-16,20. Eylem Güzel Karpuz, Yarıgrupların Wreath Çarpımı için Kelime ve Genelleştirilmiş Kelime Problemi.
16,20-16,40. Mustafa Alkan ve Seçil Çeken, τ-Complemented Modüllerin τ-İnjektif ve CS Modüllerle İlişkileri.
16,40-17,00. Tuba Parlar, Cauchy-Toeplitz ve Cauchy-Hankel Matrislerinin Khatri-Rao ve Tracy-Singh Çarpımları için Algoritmalar.
17,20-17,40. Musa Sözer, Elemanları ikinci mertebeden sayı dizileri olan Toeplitz, Hankel ve devirli matrislerin normları için sınırlar.
17,40-18,00. Cenap Özel, On calculations of Gröbner-Shirshov bases for affine Weyl groups.
18,00-18,20. Feyza Topal, Matris Cebirini Kullanarak Genelleştirilmiş Fibonacci ve Lucas Sayıları için Bağıntılar.
18,20-18,40. Bahar Demirtürk, Matris Metoduyla Yeni Fibonacci ve Lucas Özdeşlikleri.

Uygulamalı Matematik Ağırlıklı
Yer: Robert Langlands Salonu 
(Kapalı Derslik)

15,00-15,25. Handan Borluk, İki Boyutlu Uzun Dalga-Kısa Dalga Etkileşim Denklemlerinin Yalnız Dalga Çözümleri İçin Varlık Problemi.
15,25-15,45. Şenay Pasinlioğlu, Kabarcıklı Sıvılarda Soliton Oluşumunun Matematiksel Kuramı.
16,00-16,20. Ersin Özuğurlu, Results on the Comparison Type Theorem for the Number of Zeros of a Fourth Order Sturm-Liouville Problem.
16,20-16,40. Nida Palamut Koşar, Sınırda Spektral Parametre İçeren Bir Sınır-Değer Problemi İçin Saçılma Fonksiyonunun Sürekliliği.
16,40-17,00. Can Murat Dikmen, Sınırlı varyasyon çekirdekli integral denklemlerin özdeğerlerinin asimptotik yaklaşımı üzerine.
17,50-18,05, Nilay Duruk, Yerel olmayan Cauchy Problem Ailesi İçin Global Varlık ve Patlama.
18,05-18,20. Gülcan Özkum, Beşinci Mertebeden İntegre Edilebilir Denklemlerin Sınıflandırılması.

Değerlendirme

18,40-20,00. Yer: Aziz Nesin Amfisi (Açık derslik)
Not: Kapalı dersliklerde projeksiyon cihazi kullanılabilir.

Online Başvuru Yapılamamaktadır!
  • Etkinlik başvurusu sona ermiştir